Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : SENDİKALARIMIZDAN
Haberin Tarihi :   13 Ağustos 2018 - 10:55

ÖĞRETİCİ:MEB ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ DEĞİŞMELİDİR

Büyüt
Küçült
ÖĞRETİCİ:MEB ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ

 

ÖĞRETİCİ:MEB ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ DEĞİŞMELİDİR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın en başarısız olduğu alanların başında ne yazık ki atama ve yer değiştirme uygulamaları gelmektedir. 

Son yıllarda yapılan atamaların KPSS puan üstünlüğüne göre değil MÜLAKAT ile yapılması; daha önce denenmiş, bir çok kişiyi mağdur etmiş ve başarısız olmuş bir uygulama olan SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİN tekrar getirilmesi ilk atamalarda yapılan yanlışları gözler önüne sermektedir.

İlk atamalarda yapılan bu yanlışlar sonucunda birçok öğretmenimiz mülakat haksızlığına uğrarken;  binlerce sözleşmeli öğretmen de hastasından, eşinden, çocuğundan ayrı kaldı.

Yeni bakanın göreve başlaması ile birlikte geçtiğimiz günlerde sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrü hakkı tanınmış, eş durumu mağduriyeti ise devam etmektedir.

Yer değiştirmeler ise tam bir muammadır. İl dışı, il içi, özür grubu yer değiştirmelerinde belirli branşlar neredeyse hiç yer değiştiremez iken, öğretmenler önünü görmemekte, ne zaman yer değiştireceğini bilememektedir. Ülkemizin her tarafında şehir, köy ayırt etmeksizin aynı ücreti alan öğretmenler doğal olarak yaşam standartları daha yüksek olan yerlerde çalışmak istemektedir. Bu durum da MEB tarafından sözleşmeli öğretmenliğin getirilmesinin nedeni olarak gösterilmektedir.

          

Daha önce de belirttiğimiz gibi çalışma zorluğu olan bölgelerde öğretmen tutmanın yolu SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK değildir, olmamalıdır.

Adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme yönetmeliği ile bu sorun çözülebilir. Mevcut durumdaki hizmet alanları ve hizmet bölgeleri yeniden ele alınmalı; hangi hizmet bölgesinde kaç yıl çalışılacağı ve kaç yıl çalıştıktan sonra hangi bölgelere gidilebileceği yönetmelikte yazmalıdır. Çalışma zorluğu olan bölgelere de maddi teşvik uygulanmalıdır. Böylece sözleşmeli öğretmenliğe gerek kalmayacak; çalışma zorluğu olan bölgelerde çalışan hem teşvik alacak hem de kendi planını yapıp 6-8-10 sene sonra istediği yere gidebileceğini bilecektir.

 

Bakanlık bu sorunun üzerine eğilmeli, atama ve yer değiştirme uygulamalarını değiştirmelidir. Tüm atamalar KPSS puan üstünlüğüne göre KADROLU olarak yapılmalı; maddi teşviği de kapsayan adil ve öngörülebilir yer değiştirme sistemi ile de öğretmenler rahatlıkla yer değiştirebilmelidir.

 

Mehmet Alper ÖĞRETİCİ

AES Genel Başkanı

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK