Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   07 Haziran 2020 - 04:44

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARI MERKEZİ YAPILMALI, MÜLAKAT SİSTEMİ KALDIRILMALIDIR

Büyüt
Küçült
GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARI MERKEZİ YAPILMALI, MÜLAKAT SİSTEMİ

 

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARI MERKEZİ VE DÜZENLİ OLARAK YAPILMALI, MÜLAKAT SİSTEMİ KALDIRILMALIDIR

Unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları, kamu kurum ve kuruluşları tarafından keyfi ve düzensiz olarak, işlerine geldiği zaman yapılmaktadır.

Artık hem açık öğretim hem örgün öğretim kurumlarından insanların farklı veya kendi dallarında eğitim görmeleri mümkündür. Buna bağlı olarak her yıl binlerce memurun eğitim düzeyi değişmektedir.

Bu nedenlerle unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavlarının merkezi olarak her yıl yapılmasının uygun olacağı açıktır.

Bu sınavlarda her ne suretle olursa olsun mülakat olmamalıdır.

Çünkü mülakatın hedefi açıktır: Yazılı sınavda başarılı olan ama istenmeyen kişilere düşük puan vermek suretiyle ortalama puanlarını düşürmek ve kazanmalarını önlemek. Benzer şekilde yazılı sınavda düşük puan alan ama kazanması istenen kişilere yüksek puan vermek suretiyle ortalama puanlarını yükseltmek ve kazanmalarını sağlamak.

Bu hem bir kul hakkı hem de açık bir ahlaksızlıktır. Bu nedenle mülakat sistemi kaldırılmalıdır.

ÜST KADEME YÖNETİCİLERİ ATANMASINDA VEHAMET!

Anayasanın 128 inci maddesinin son paragrafında “Üst kademe yöneticilerinin yetiştirilme usul ve esasları, kanunla özel olarak düzenlenir.” hükmüne rağmen söz konusu kanun çıkarılmamış, üst düzey yöneticiler keyfi olarak atanır hale gelmiştir.

Öyle ki, şube müdürü sınavına girip başarılı olamayan bir personel, müdür veya daire başkanı, yeri geldiğinde genel müdür olabilmektedir.

Kurum dışı atamalarla kurum kültürün oluşması engellenmekte, personelin yükselme arzusu içinde kendini yenilemesi ve geliştirmesi önlenmektedir.

Kurum dışından  veya kurum içinden keyfi atamalar yapılacaksa, kurum personeli kendini neden yetiştirmek ve geliştirmek istesin?

Üstelik her seviyedeki vekaleten veya tedviren atamalar, -bilgi ve deneyim eksikliği, asaleten atanma beklentisi için hukuk dışı talepleri yerine getirme ve benzeri nedenlerle –yolsuzluk ve suiistimaller için uygun zemin oluşturmaktadır.

Anayasamızın “Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri” başlıklı 104 üncü maddesinin dokuzuncu fıkrası “Üst kademe kamu yöneticilerini atar, görevlerine son verir ve bunların atanmalarına ilişkin usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenler.” demekle birlikte aynı maddenin onyedinci fıkrasının üçüncü cümlesindeki “Anayasada münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz.” hükmü devredışı bırakılmakta, üst kademe yöneticilerinin atanmasında “yetişme” veya  yetiştirilme” yerine, yani yukarıda değinildiği gibi liyakat ve kariyer yerine siyasi tercih tek seçenek olarak belirlenmektedir.

Üst Kademe Yöneticileri ile kamu kurum ve kuruluşlarında atama usullerine dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” adıyla çıkarılan3 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, yönetici atamalarını İl müdürü düzeyinde başlatmaktadır. İl müdür yardımcılarının da bu kapsamda olup olmayacağı bilinmemektedir. Dolayısıyla, il müdürü ve üzeri yönetim kademeleri doğrudan siyasi kuruma tahsis edilmektedir.

Dolayısıyla bağımsız başkanlık ve genel müdür altı kadroların da sınav sistemine tabi olması, kurum kültürünün oluşması ve kurumların geleceği açısından önem arz etmektedir.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2021
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK