Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   13 Haziran 2018 - 12:05

BASK BAYRAM HARCAMALARI RAPORU: "MEMURLAR BAYRAMA BURUK GİRİYOR"

Büyüt
Küçült
BASK BAYRAM HARCAMALARI RAPORU: MEMURLAR BAYRAMA BURUK


BASK: MEMURLAR BAYRAMA BURUK GİRİYOR

Ramazan Bayramı dolayısıyla BASK/AR-GE tarafından hazırlanan “Ramazan Bayramı Harcaması Raporu” açıklandı.

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin tarafından basına yapılan açıklamada, memurların Ramazan ayı ve Bayramının tatil dönemi ile çakışması sonucu, memurların bayram geleneklerini sürdürmekte ekonomik açıdan zorlandıkları, 1.000 TL’lik ikramiyeye rağmen memur emeklilerinin torunlarına bayram hediyesi almakta sıkıntı yaşadıkları belirtildi.

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin’in açıklamasında şu hususlara yer veridi:

“Ekonomik zorluklar bayram ve bayramlaşma geleneklerini yavaş yavaş ortadan kaldırıyor, toplumda yabancılaşma ve yalnızlaşmaya yol açıyor.

Anne-baba, eş-dost, komşu ve akraba ziyaretleri ile sıla-ı rahim giderek ekonomik külfet haline geliyor.

Toplumda milli gelirin paylaşılmasındaki adaletsizlik bayramlarda daha net ortaya çıkıyor. Bir kesim bayram tatillerini gelenekleri bir kenara bırakarak tatil yörelerinde, hatta yurtdışında geçirirken, aralarında memur ve emeklilerinin olduğu sayıca önemli bir kesim de bayramı evinde geçirmeyi veya aile yakınları ile birlikte olmayı tercih ediyor.

BASK AR-GE birimimizin düşük gelirli ve orta gelirli 4 kişilik iki aile tipi üzerinde hazırladığı Ramazan Bayramı Harcaması Raporu, bayram harcamalarınım ücretli kesiminin elini yaktığını göstermektedir. Son derece mütevazi bayram hazırlıkları bile hane başına asgari 1500 TL’den başlayan harcama anlamına geliyor.

Haziran ayı itibarıyla en düşük memur aylığı (Bekar) 2.514 TL, en düşük memur emeklisi aylığı  1.978 TL, en düşük SSK emeklisi aylığı 1.570 TL ve en düşük Bağ-Kur emeklisi aylığı 1.405 TL olması ve buna bağlı ekonomik zorluklar bayramlarda tad bırakmamaktadır.

Bankaların bayram ihtiyaçlarını fırsat bilip yoğun kampanya yürütmektedir.

Bayramda eşine, çoluk çocuğuna ve aile yakınlarına mahcup olmak istemeyen aileler, bankalara borçlanarak geleceklerini harcamak zorunda kalmaktadır.

Raporda, bayram harcamasında bayram tatil süresini il dışında ve tatil merkezlerinde geçirmek isteyenlerin tatil harcamaları  dikkate almadık.

Ancak; kamuda çalışan işçilere bayram öncesi ikramiye ödenirken, memurların bayram ikramiyesi beklentisinin boşa çıkmasın ve memurların  üvey evlat olarak görülmesi hayal kırıklığı yaratmıştır. Memurların Ramazan Bayramına buruk girmektedir.”

 


 

 

 

 

BASK/AR-GE RAMAZAN BAYRAMI HARCAMASI RAPORU

Geleneksel olarak Ramazan Bayramı, toplumumuz tarafından özel hazırlıklarla karşılanan bir dini bayramdır. Bu nedenle bayram harcamaları kaçınılmaz harcamalar olarak görülür.

Dini bayramlar Türk toplumu tarafından huzur, neşe, barış ve kardeşlik duyguları ile yaşanır. Yeni başlangıçlar içir fırsat  olarak değerlendirilir. Sadece aile içinde değil komşular ve akrabalar arasında da bayram duygularının yoğun yaşandığı anlardır.

Bu nedenle herkes bayrama tüm hazırlıkları ile girerken herhangi bir harcamadan kaçınılmaz. Gerekirse borç alınır ama harcamadan kaçınılmaz.

Bu harcamalar BASK AR-GE birimi tarafından, aşağıdaki gibi 3 kategoride incelenmektedir.

İKRAM HARCAMALARI:

İkram harcamaları, bayramlaşma nedeniyle evlere gelecek misafirlere yönelik harcamalardır. Bunun için düşük gelirli bir ailede yapılan harcamalar   190 lira iken orta halli bir memur ailesinde 365 liraya kadar çıkmaktadır. Burada düşük gelirli aile tatlısını kendisi yaparken orta halli aile bayramlık tatlı ikramını hazır tatlı satın alarak  yaptığı varsayılmaktadır.

İKRAM HARCAMALARI

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

Tatlı

70

150

Bayram Şekeri, Çikolata

50

90

Kolonya

15

30

Peçete

5

15

İçecek (kola-çay-meyve suyu)

50

80

Toplam

190

365

GİYİM HARCAMALARI

Toplumumuzda dini bayramlarda bayramlık alınması bir gelenektir. Her aile imkânlarına göre çocuklardan başlamak üzere bayramlık yeni giysiler almaya özen gösterir.

Araştırmadaki örnek ailemiz 4 kişilik olarak alınmış olup çocuklardan biri 0-6 yaş gurubunda diğeri ise 06-15 yaş gurubundadır.

Aşağıda düşük gelirli bir aile ihtiyaçlarını semt pazarı ile markasız malzeme satan dükkanlardan  temin ederken, orta halli aile kısmen tanınmış markalı malzeme satan dükkanlardan satın almayı tercih etmektedir.  Çocuklar için alt-üst giysi, ayakkabı ve çorap ile iç çamaşırları dikkate alınırken büyükler için ayakkabı, çorap, alt ve üst elbise gömlek dikkate alınmıştır.

 

GİYİM HARCAMALARI

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

O-6 yaş gurubu

170

270

6-15 yaş gurubu

145

370

Baba

250

550

Anne

300

650

Toplam

865

1840

 

 

 

 

DİĞER HARCAMALAR

Bu harcama gurubuna bayram hazırlık harcamaları ile bayram süresince yapılacak ziyaretlerdeki harcamalar girmektedir. Büyük şehirlerde bayram süresince ulaşım ücretsiz olarak açıklanmakta ise de taksi,  özel otobüsler, metro ve minibüsleri kullananlar ücret ödemektedir. Öte yandan özel aracı olanlar da akaryakıt harcaması yapmaktadır.

Geçmişte dini bayramlarda mektup ve kartpostal kullanımı yaygın iken günümüzde bunun yerine telefon görüşmesi ve SMS kullanılmaktadır.

Dini bayramlarda genel bir temizlik yapılması da gelenek haline gelmiştir. Perdeden halıya kadar her eşyanın temizlenmesine özen gösterilmektedir. Bazı ailelerde bu abartılarak boya badanaya kadar vardırılmaktadır.

Bayramlarda önemli harcama kalemlerinden birini de berber-kuaför harcamaları oluşturmaktadır. Dar gelirli aile normal bakım ile yetinirken orta gelirli ailede özellikle bayan saç boyatmayı, perma veya röfle vb. yapmayı tercih etmektedir.

Dini bayramlarda aile büyüklerini ziyaret bir görev olarak algılandığı için aynı şehirdeki aile büyükleri küçük de olsa bir hediye ile ziyaret edilirken başka ilde yaşayan aile büyüklerinin ziyaretinde ulaşım harcamaları önemli miktarlara ulaşabilmektedir.

 

DİĞER HARCAMALAR

 

Düşük gelirli

Orta gelirli

Büyükleri ziyaret hediye-tatlı-çikolata

125

225

Evdeki çocuklara, akraba çocuklarına harçlık

100

250

Yakınlara telefonla bayramlaşma veya bayram  mesajı

40

75

Ulaşım masrafı

90

150

Berber-kuaför harcamaları

(Erkekler için saç kestirme, bayanlar için saç boyatma, röfle veya perma dahil)

125

250

Bayram fitresi (4 kişilik aile)

76

130

Yemekli misafirler

125

225

Bayram temizliği (kendin veya temizlikçi) (temizlik malzemeleri dahil)

60

220

Başka şehirde okuyan çocuğun bayramlaşma için eve dönüşü

200

350

Başka şehirdeki anne-baba ziyareti.

500

900

Mezarlık ziyareti -ulaşım

30

80

Bayram harcamasında bayram tatil süresini il dışında ve tatil merkezlerinde geçirmek isteyenlerin tatil harcamaları  dikkate alınmamıştır.

 

 BASK BASIN BÜROSUSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK