Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
    Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz   Facebook   Instagram   Twitter   YouTube
Kategori : KONFEDERASYONDAN
Haberin Tarihi :   13 Mayıs 2019 - 12:11

KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU (KPDK) “MEMURA İKRAMİYE VERİLMESİ” GÜNDEMİYLE ACİLEN TOPLANMALIDIR.

Büyüt
Küçült
KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU (KPDK) “MEMURA İKRAMİYE VERİLMESİ” GÜNDEMİYLE ACİLEN

 

KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU (KPDK) “MEMURA İKRAMİYE VERİLMESİ” GÜNDEMİYLE ACİLEN TOPLANMALIDIR.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, yaptığı basın açıklamasında Mart ayında toplanması gereken Kamu  Personeli Danışma Kurulu’nun (KPDK), anlaşılmaz ve anlamsız bir şekilde 42 günlük gecikmeye rağmen toplanmadığını, “memurlara ikramiye verilmesi” gündemiyle, acilen toplantıya çağrılması gerektiğini ifade ederek aşağıdaki hususlara yer verdi:

KPDK NEDEN TOPLANMIYOR?

“4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 21 inci maddesi Kamu Personel Danışma Kurulunun her yıl Mart ve Kasım aylarında toplanmasını öngörmektedir.

Hal böyle iken Mart ayında Kamu Personeli Danışma Kurulu toplanmamıştır.

KPDK, tarafların onayı ile planlı olarak ve bilerek toplanmamıştır..

Yetkili sendikalar 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, istekleri kabul ettirebilmek  için ele geçen fırsatı ellerinin tersiyle itmiş, üyelerini ve kamu görevlilerini hüsrana uğratmışlardır.

Yandaş sendikalar toplantının seçimlerden sonraya bırakılması ile  iktidara kıyak geçmişlerdir.

KPDK Mart ayından beri 42 gün geçmesine rağmen toplanmamaktadır.

Memur sendikalarının Ağustos ayında başlayacak 5. Dönem (2020-2021)  toplu sözleşmeden elleri boş ayrılacakları, önlerine gelecek her metne imza atacaklarını tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yoktur.

Görünen köy kılavuz istemez,  geçmişte yapılan pazarlıklarla peşkeş düzeninin nasıl işlediğini  memurlar çok iyi bilmektedir.

Ocak ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan % 4’lük artış, Nisan ayı enflasyonu ile geri alınmış, memur ve emeklileri alacaklı hale gelmiştir,

Memur ve emeklileri Temmuz ayına kadar 2 ay boyunca enflasyon kayıplarını sineye çekecektir.           

Bu nedenle; giderek ağırlaşan ekonomik şartları, içinde bulunduğumuz ayın Ramazan olmasını ve Ramazan Bayramı nedeniyle yapılacak bayram harcamalarını da dikkate alarak memurlara ikramiye verilmesi konusunun acilen  çözüme kavuşturulması şarttır.

DEVLET ÇALIŞANLAR ARASINDA AYRIM YAPAMAZ1

Kamuda çalışan işçiler 6772 sayılı Kanun kapsamında 1957 yılından beri 63 yıldır  ikramiye almaktadır.

Kamu işçilerine, her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı), 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye ile birlikte 750 TL tutarında da Denge Tazminatı ödenmektedir.

Taşeron işçisi iken kadroya geçirilen işçilere de 6772 sayılı Kanun kapsamında yılda 4 kez yarım (13 günlük ücret tutarı) ikramiye ödenmektedir.

2018 yılında emeklilere dini bayramlarda verilen ve memnuniyetle karşıladığımız 1.000 TL tutarındaki iki  ikramiye ödemesine 2019 yılında da aynen devam edilecektir.

İkramiye almayan tek kesim memurlardır.

 

30 Ocak 2019 tarih ve 30671 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 682 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile kamu işçilerine (taşerondan kadroya geçenler dahil) ikramiyelerinin ilk yarısı 31 Ocak 2019 tarihinde ödenmiş ikinci ikramiyeleri de Ramazan Bayramı öncesinde 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenecektir.

Devlet; emrinde çalışanlar arasında ayrım yapmaz, istihdam ettiklerini öz veya üvey diye ayırmaz.

 

31 Mayıs günü kamuda çalışan bir kesim ikramiye alırken memurların almayacak olması kabul edilemez.

Ramazan Bayramı öncesinde  31 Mayıs 2019 günü kamuda çalışan işçiler ve  tüm emekliler gibi memurlarda ikramiye almalıdır.

Bunun için bir Cumhurbaşkanlığı kararı yeterlidir.

RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİNDE MEMURA İKRAMİYE VERİLMELİDİR.

Bu nedenle, memurlara ikramiye verilmesi konusunu çözmek üzere Kamu Personeli Danışma Kurulunun tek gündem maddesiyle, “memurlara ikramiye verilmesi” gündemiyle acilen toplantıya çağrılmasını ve acilen toplanmasını  bekliyoruz.

Bilindiği gibi 4688 sayılı Kanunun “toplu sözleşmelerin kapsamı” başlıklı 28 inci maddesinde belirtildiği üzere”  İkramiye memurların yasal hakkıdır.

Yetkili olduklarını söyleyenlerin yetkilerini kullanma zamanı gelmiştir.

İktidarla hısım olduklarını söyleyen yetkili sendikaların, hısımlıklarını memurların lehine nasıl kullandıklarını görmek memurların hakkıdır.

Hükumete ve KPDK üyesi sendikalara buradan çağrıda bulunuyoruz.

Ramazan Bayramı öncesinde ve mutlaka Mayıs ayı içerisinde  KPDK sadece “memurlara ikramiye verilmesi” gündemiyle toplanmalı, kamuda çalışanlar arasında ikramiye konusunda ayrıma son vermeli, Ramazan Bayramı öncesinde kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da ikramiye verilerek yıllardır devam eden adaletsizliğe son verilmelidir.

Ramazan ayı bu müjde ile tamamlanmalı, memurların bayrama ikramiye sevinci ile girmelidir.

BASK BASIN BÜROSU

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
...
..
"Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu | http://bask.org.tr/Tum Hakları Saklıdır. ©2002 - 2020
http://bagimsizyapiimarsen.org.tr/BASK http://bdvs.org.tr/BASK http://http://www.bagimsizhabersen.org.tr/index.php/ BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bask.org.tr.tr/BASK http://bagimsizegitimsen.org.tr/BASK http://www.bagimsizsaglik-sen.org.tr/ BASK http://www.bagimsizburosen.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/BASK http://bask.org.tr/ BASK http://bask.org.tr/BASK